Jakie są rodzaje zadaszeń tarasowych?

Kawa na tarasie w słoneczny dzień smakuje doskonale. Niestety, w Polsce pogoda bywa kapryśna i niekiedy nawet w lecie nie można liczyć na słońce lub wręcz przeciwnie temperatura jest na tyle wysoka, że nie da się wytrzymać bez cienia. Rozwiązaniem, które pomaga uniknąć tych problemów, jest montaż zadaszenia tarasowego. Na rynku nie brakuje producentów zadaszeń, którzy oferują konstrukcje wykonywane z różnych materiałów. Zanim jednak podejmie się jakąkolwiek decyzję, warto poznać wszystkie dostępne możliwości. O tym, jakie są rodzaje zadaszeń tarasowych, piszemy w dalszej części artykułu.

Zadaszenie tarasowe – z czego można je wykonać?

Wybór zadaszenia tarasowego zależy od kilku czynników. Oprócz budżetu i preferencji estetycznych domowników duże znaczenie ma lokalizacja tarasu. Ważne jest to, czy celem montażu zadaszenia jest zacienienie tarasu np. zlokalizowanego od strony południowej, czy też ochrona przed opadami atmosferycznymi, ale jednocześnie nieograniczanie dostępu do naturalnego światła na tarasach od strony północnej. Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest montaż markiz lub parasoli, których główną rolą jest ochrona przed słońcem. Tego rodzaju zadaszenia nie spełniają jednak swoich funkcji poza sezonem. Ponadto nie zapewniają też odpowiedniej ochrony przed deszczem czy wiatrem, dlatego ci, którym zależy na trwałości zadaszenia, powinni stawiać na wytrzymalsze konstrukcje.

Na rynku znaleźć można konstrukcje zadaszeń wykonane z drewna, stali oraz aluminium. Te pierwsze najczęściej wybierają miłośnicy naturalnych materiałów. Ich wadą jest jednak konieczność regularnej konserwacji. O wiele odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych są konstrukcje stalowe lub aluminiowe wypełnione szybami, lub pleksą poliwęglanową. Większym uznaniem cieszą się zadaszenia aluminiowe, które można znaleźć w ofercie naszej firmy MESAL. Jako producent aluminium w Lublinie dostarczamy klientom aluminiowe konstrukcje z przeszkleniami, które stanowią bazy dla ogrodów zimowych. Nasze aluminiowe zadaszenia nie tylko wyglądają bardzo nowocześnie, ale także dobrze doświetlają tarasy. Są też bardzo trwałe oraz nie wymagają tak częstej konserwacji, jak zadaszenia stalowe.