Jak zaprojektować funkcjonalny taras?

Posiadanie tarasu daje nam możliwość zyskania dodatkowej przestrzeni użytkowej, która nie musi służyć jedynie do relaksu. Odpowiednio zaprojektowany taras może zyskać na funkcjonalności, stając się miejscem towarzyskich i rodzinnych spotkań, domowym biurem, drugim salonem lub oazą zieleni w centrum betonowego miasta. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby w pełni wykorzystać potencjał tarasu.

Funkcjonalny taras, czyli właściwie jaki?

Co wpływa na funkcjonalność tarasu? Z pozoru wydaje się, że jedynie ustawione na nim meble, jednak to zdecydowanie bardziej złożony temat. Funkcjonalny taras to taras idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb, przestrzeń, która pozwala w dowolny sposób spędzać czas, a także zapewnia nam pełen komfort podczas relaksu, pracy oraz spożywania posiłków na zewnątrz budynku. W ostatnich dekadach obserwujemy diametralną zmianę podejścia do aranżacji i projektowania tarasów. Niegdyś największym problemem właścicieli domów i mieszkań z tarasem było wykonanie posadzki tarasowej, która przetrwa kilka lat w nienaruszonym stanie. Obecnie ze względu na możliwość korzystania z różnorodnych rozwiązań projektowych aranżacja tarasów uwzględnia m.in. ich zabudowę, co pozwala cieszyć się korzystaniem z dodatkowej przestrzeni użytkowej o każdej porze roku zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Taras szyty na miarę potrzeb i oczekiwań

Chcąc zaprojektować funkcjonalny taras, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby. Jednym z dobrych sposobów na poprawę funkcjonalności tarasu, jest jego zabudowa, która pozwoli na korzystanie z zewnętrza nawet podczas brzydkiej pogody. Doskonałym pomysłem jest wykonanie zabudowy ze szkła i aluminium, dzięki czemu zyskamy lekką i odporną na działanie różnych czynników obudowę tarasu, która znacząco podniesie estetykę budynku. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku m.in. tarasów na słupach, większych i mniejszych balkonów, a także tarasów na gruncie, które mogą stać się przedłużeniem salonu lub jadalni. Wykonanie zabudowy tarasu gwarantuje szereg korzyści, a jedną z nich jest możliwość stworzenia dodatkowego pomieszczenia, które będzie spełniało różne funkcje. Może stać się nie tylko oazą relaksu, ale także ogrodem zimowym, bawialnią, miejscem pracy lub prywatną siłownią – to, jak wykorzystamy i urządzimy osłonięty od deszczu i wiatru taras to kwestia indywidualnych potrzeb.