Jak wykorzystuje się profile aluminiowe w budownictwie?

Aluminium cechuje trwałość i wytrzymałość przy jednocześnie niskiej wadze. Materiał łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można wytwarzać z niego elementy o różnych kształtach i wielkościach. Wśród nich wymienić można np. profile aluminiowe, które wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Profile aluminiowe najszersze zastosowanie znajdują jednak w budownictwie. Mogą stanowić zarówno główny element konstrukcji, jak i również mogą ją jedynie uzupełniać. Do czego konkretnie służą? Poniżej sprawdzamy, jakie jest zastosowanie profili aluminiowych przy budowie i wykończeniu obiektów.

Przykłady zastosowań profili aluminiowych w budownictwie

Profile aluminiowe jako elementy konstrukcyjne wykorzystuje się m.in. przy wykonywaniu elewacji, fasad oraz tworzeniu konstrukcji nośnych. Ceowniki, teowniki czy też kątowniki znajdują zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych, budowie podwieszanych sufitów czy ogrodów zimowych. Często służą również za konstrukcje stelażowe przy montażu paneli ściennych lub sufitowych. Jednak najczęściej wykorzystuje się je do produkcji stolarki aluminiowej. Profile aluminiowe służą do konstruowania okien, ram okiennych, drzwi oraz futryn. Dzięki plastyczności aluminium przy ich wykorzystaniu można tworzyć okna o różnych kształtach i rozmiarach.

Stolarka aluminiowa do niedawna cieszyła się największą popularnością w budownictwie komercyjnym. Dziś jednak okna i drzwi aluminiowe szeroko wykorzystuje się także w nowoczesnych budynkach mieszkalnych. Profile aluminiowe zyskały popularność dzięki swojej estetyce i trwałości. Szczególnie ceniona jest ich odporność na działanie warunków atmosferycznych. Ponadto są szczelne, co przekłada się na doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej okien oraz drzwi. Poza stolarką aluminiową profile aluminiowe wykorzystuje się również przy wykonywaniu barierek i balustrad. Nietypowe zastosowanie znajdują też przy wykończeniu wnętrz, zwłaszcza w stylu industrialnym. Profile mogą pełnić funkcje surowych ozdób ścian, a nawet stanowić podstawę konstrukcji nowoczesnych mebli.