Czym się kierować wybierając zadaszenie na taras?

Zadaszenie tarasu pełni ważną funkcję i pozwala korzystać z przestrzeni niezależnie od pogody. Przede wszystkim chroni przed nadmiernym promieniowaniem UV i pozwala spędzać czas na zewnątrz nawet podczas opadów deszczu. Przy wyborze zadaszenia na taras zwykle kierujemy się jego estetyką i choć ma ona duże znaczenie, nie warto pomijać też funkcjonalności konstrukcji. Tym samym należy wybierać zadaszenia wykonane z takich materiałów, które zachowają trwałość przez lata, a nadto nie będą wymagały szczególnej konserwacji. Na które z nich się zdecydować? Poniżej podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając praktyczne zadaszenie na taras.

Jakie zadaszenie na taras wybrać?

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju zadaszenia na taras, które poza wyglądem różnią się też trwałością i ceną. Można wybierać spośród markiz, rolet lub parasoli oraz stabilniejszych konstrukcji drewnianych, szklanych bądź aluminiowych. Dużą zaletą tych ostatnich jest przede wszystkim trwałość oraz stabilność, czyli cechy, którymi powinni się kierować wszyscy ci, którzy szukają zadaszenia na lata. Materiał, z jakiego zostanie wykonana konstrukcja, musi zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom oraz stanowić skuteczną ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV. Warto wybierać zadaszenia o odpowiedniej izolacyjności termicznej, które zbytnio się nie nagrzewają lub odbijają światło.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest odporność na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku konstrukcji aluminiowych, z których wykonuje się m.in. funkcjonalne ogrody zimowe, nie trzeba się obawiać o to, że wahania temperatur czy wilgoć zmienią wygląd bądź wpłyną na ich funkcjonalność. Ponadto dużym atutem jest też ich łatwa konserwacja. Warto stawiać na konstrukcje, które są odporne na wchłanianie zanieczyszczeń i tym samym proste w utrzymaniu czystości. Równie ważna jest estetyka zadaszenia dopasowana do ogólnego charakteru aranżacji. Co ważne, konstrukcje aluminiowe z elementami szklanymi pasują do różnych stylów i doskonale współgrają z różną kolorystyką.