Czym jest profil okna?

Zapewniają dostęp do naturalnego światła, ale i odgrywają istotną rolę w wentylacji pomieszczeń. Okna, bo o nich mowa, to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie dom. Choć najczęściej utożsamia się je z szybami, ich konstrukcja jest o wiele bardziej złożona. Podstawą okien jest rama okalająca szyby, inaczej nazywa też profilem okiennym. Profil okienny jest widoczną częścią okna, która ma wpływ na jego parametry użytkowe oraz estetykę. Jakie funkcje pełni? Dowiedz się, do czego służy oraz poznaj podstawowe rodzaje profili okiennych dostępne na rynku.

Funkcje profili okiennych

Profil okienny przede wszystkim utrzymuje szyby w odpowiedniej pozycji oraz stabilizuje całą konstrukcję. Rama ukrywa elementy okucia oraz umożliwia stateczne osadzenie okna w murze. Pełni też istotne funkcje w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej. Odpowiednia grubość profili oraz liczba ich komór ma znaczenie dla przenikalności ciepła i ograniczania strat energii. To z kolei wpływa na komfort termiczny domowników, a także redukcję kosztów ogrzewania obiektu. Wygląd profili jest z kolei ważny dla ogólnej estetyki okna. Materiał oraz jego kolorystyka musi pasować do stylu, w jakim został utrzymany cały budynek.

Jakie są rodzaje profili okiennych?

Podstawowa różnica między dostępnymi na rynku profilami okiennymi dotyczy materiału, z jakiego zostały wykonane. Ten z kolei przekłada się na ich wygląd oraz parametry użytkowe. Profile okienne najczęściej produkuje się z:

  • drewna,
  • PVC,
  • aluminium.

Ramy drewniane najczęściej spotyka się w tradycyjnym budownictwie. Wyglądają bardzo stylowo i są ekologiczne, ale wymagają odpowiedniej konserwacji. Ramy PVC są odporne na warunki atmosferyczne oraz stosunkowo tanie. Wiele osób rezygnuje z nich jednak ze względu na obawy o żółknięcie pod wpływem promieniowania UV. Rosnącą popularnością cieszą się za to profile aluminiowe, które pasują do nowoczesnych konstrukcji. Są trwałe, wykazują dobre właściwości termoizolacyjne, a przy tym doskonale nadają się do okien o nietypowych kształtach i rozmiarach.