Co należy wiedzieć o ścianach fasadowych?

Na ściany fasadowe składają się przeszklenia i profile, które najczęściej wykonuje się z aluminium, stali lub drewna. Takie konstrukcje przede wszystkim doświetlają wnętrza i pozwalają uzyskać nietypowy efekt wizualny, przez co szeroko wykorzystuje się je w nowoczesnej architekturze. Poza tym wyróżnia je też wiele praktycznych cech. Przykładowo ściany fasadowe o profilach aluminiowych nie wymagają konserwacji i są proste w utrzymaniu czystości. Systemów fasadowych jest jednak co najmniej kilka. W dzisiejszym artykule przedstawimy te najpopularniejsze z nich, które w swojej ofercie ma firma MESAL.

Jakie są najpopularniejsze systemy fasadowe?

Do najbardziej znanych systemów fasadowych zalicza się:

  • MC-Wall – system lekkiej ściany osłonowej składającej się z pionowych słupów i poziomych rygli połączonych ze sobą za pomocą trzpieni wykonanych ze stali nierdzewnej,
  • MC-Passive – system słupowo-ryglowy z wyraźnie zaznaczoną aluminiową konstrukcją i szklanym wypełnieniem,
  • MC-Glass – system ścian osłonowych, w których zewnętrzne elementy aluminiowe zostały ukryte, dzięki czemu od zewnątrz widoczne są jedynie szklane wypełnienia,
  • MC-Fire – system słupowo-ryglowy, który od podstawowej wersji systemu słupowo-ryglowego różni się jedynie wysoką odpornością ogniową.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się systemy fasadowe?

Systemy fasadowe najczęściej kojarzą się z elewacjami budynków użyteczności publicznej. Podkreślają ich elegancję oraz dodają prestiżu. Z tego powodu takie rozwiązania stosuje się np. w bankach, urzędach, hotelach, galeriach handlowych, bibliotekach czy biurowcach. Bardzo często można je również spotkać w luksusowych salonach samochodowych, na lotniskach oraz nowoczesnych dworcach autobusowych. Stosunkowo rzadko wykorzystuje się je natomiast w domach prywatnych.